YENGEÇ

YENGEÇ BURCU ( 21 Haziran -22 Temmuz )

 

            Yengeç, anaçlığı, iç dünyamızdaki tatminsizlikleri ve aidiyet duygusunu temsil eder.

Mitolojik yöneticisi Eski Yunan Av Tanrıçası Dianadır. Su elementi niteliğindedir ve Ay yönetici gezegenidir.

            21 Haziranda Güneş Yengeç Burcuna ilerler ve yaz ekinoksuyla birlikte yaz mevsimini başlatır.

            Yengeç Burcunun Ay yönetiminde olması içinde büyük hassassiyetler barındırmasına neden olur. Kendi iç dünyalarında yaşadıkları bu duyarlılık onları yaratıcı yönden güçlendirir. Ailelerine, geçmişlerine ve vatanlarına çok düşkün olurlar.

            Olaylar karşısında verdikleri fevri kararlarla tanınırlar. Yengeç hayvanının sert kabuğunu andıran bir koruma kalkanı oluştururlar kendilerine. Utangaçlıkları çoğu zaman içlerine kapanmalarına neden olur. Koruma kalkanını sadece çok güvendiklerine açarlar. Yengeçler sakin görüntülerinin yanında zengin bir hayal dünyasına sahiptirler. Hayal dünyaları ve duygusal hassasiyetlerindeki derinlik Yengeçleri melankolik kılar. Aileleri ve evleri hayatlarının en önemli parçasıdır. Anne figürü yaşam alanlarının odak noktasıdır. Geçmişleriyle yaşadıkları için güçlü bir hafızaları vardır. Çocukluk anılarını; özellikle anneleri ile gerçirmiş oldukları çocukluk anılarını asal unutmazlar. Geçmişle olan bağlarının çok güçlü olması tarih alanına, özellikle yaşadıkları toprağın tarihine veya köklerine düşkünlük göstergesidir. Koruma duygusu beslenme konusunda uzmanlaşmalarını sağlar.

            Yengeç kadını, koruma güdüsünü ilişkisine çok fazla yansıtır. Sevgilisini çok kıskanır ama bunu ona sevgisini sunarak hissettirir. Bütün hayatını sevdiğine adama isteği ilişkisinde sadakatın çok önemli bir unsur olduğunun vurgusudur. Annelik ona çok yakışır. Anne olmasalar da yakın çevrelerine gösterdikleri anaç tavırları ile annelik duygusunu giderirler.

            Yengeç erkeğinin kıskanç ve şüpheci tavrı ilişkisini zora sokabilir. Sevdiği kadınla duygusal bağ kurmak ve onun da kendisine annesinin gösterdiği şefkati göstermesini arzular. Genellikle eğlenceli insanlarla ilişki içerisinde olmayı tercih ederler; çünkü ilişkideyken çıkaracağı huzursuzlukları dengeleyecek birine ihtiyaç duyarlar. Evlilik veya bağlılık onlar için önemli bir unsurdur. Evli Yengeçlerin mükemmel bir baba olacağına şüphe yoktur.

 

Sevgili Yengeçlere ömür boyu güven hissiyatlarını koruyabildikleri bir yaşam diliyoruz.

 

AstroCadı