YAY

YAY BURCU (22 Kasım - 21 Aralık)

 

 

            Yay burcu bilgeliği, macerayı, farklı kültürlere karşı merakı temsil eder. Yaylar ileriye bakabilen ufku açık; iyimser; herkese kalbinde yeri olan koca yürekli insanlardır. Tanrıların kralı Zeus Yay burcunun yöneticisidir. Mitolojide Zeus iyimser tavırlarıyla bilindiği gibi maceracı ve uçarı yapısıyla da tanınır. Yay ateş elementi niteliğinde eril bir burçtur ve yönetici gezegeni Jüpiter’dir.

            22 Kasım’da Güneş’in Yay burcuna ilerlemesi kış mevsiminin başlangıcı sayılır. Yaylar neşeli, hevesli ve enerji dolu hareketleriyle bilinirler. Hareketli ve meraklı yapıları ideallerinin peşinden koşmalarını, farklı kültürleri ve inançları sorgulamalarını, araştırmaya öğrenmeye ilgi duymalarını sağlar. Bazen bu iyimser meraklı yapıları onların içinden çıkmakta zorluk yaşadıkları durumlara yol açar. Geçmişle yaşamak istemezler daima geleceği düşünerek hareket etmek, ufukları açık kalsın isterler.

            Yayların doğuştan şanslı olduğu düşünülür. Koruyucu gezegeni Jüpiter’in iyicil şans ışığını taşırlar üzerlerinde. Yaşadıkları en zorlu koşullardan bile kısa zamanda düze çıkmaları onların ne kadar şanslı olduğunu gösterir.

            Felsefe, akademi, yayın işi, yabancı dil öğrenimi, araştırma, rehberlik, hukuk, din adamlığı gibi alanlar onlar için kişiliklerine uygun, sürdürülebilir meslekler gruplarıdır.

            Yay kadını hareketli yapısı ve rahat tavırları, gelişi güzel seçilmiş kıyafetleri ile bir tarz yaratır. Makyajsız doğal güzelliğiyle dikkat çeker. Özgürlüklerini genç yaşta elde etmek isterler. Gençliklerinde maceraperest ilişkiler kurma eğilimindedirler. Evlilik-annelik mefhumu ileri yaşlarında kendini gösterir. Dünya insanı olduklarını düşündükleri için sabit yaşam tarzı doğalarına aykırıdır.

            Yay erkeği, spor yapmaktan çok keyif alır. Maceraperest yapısı evliliğe uygun değildir. Cana yakın sempatik tavırları ile kadınların göz bebeği olurlar. Özgürlüğünü kısıtlamayacağına inandığı bir kadınla evliliğe ikna olabilir. Çocuk sahibi oldukları takdirde çocuksu yapıları sayesinde evlatları ile iyi arkadaşlık kuracaklardır.

 

Sevgili Yaylara her daim gezip dolaşarak hayata dair meraklarını gidermelerini sağlayacak bir yaşam diliyoruz.

 

AstroCadı