KOVA

KOVA BURCU (20 Ocak - 18 Şubat)

 

Kovalar, Zodyak’ın asi ve özgür tavırlarıyla bilinen burcudur. Sıra dışı tavırlara sahiplerdir ve yaşamlarında bilinmeyeni hedeflerler. Mitolojide Kova Burcunun temsilcisi Tanrı Zeusun aşkı Ganymedes’tir. Hava niteliğinde Kova Burcunun modern astrolojideki yönetici gezegeni Uranüstür.

Kova dönemi, 20 Ocakta Güneş’in Kova burcunda ilerlemesiyle başlar. Kovalar Zodyak’ın isyankar, devrimci kişileridir. Hem sosyal yaşantısını sürdürerek idealist entellektüel birliktelikler kurmak isterler; hem de duygusal bağımlılıklardan uzak özgürlüklerini kısıtlamayan başına buyruk bir yaşam sürmeyi arzu ederler.

İdealleri uğruna kendi bireyselliklerinden vazgeçer. İsyankar tavırları, haksızlığa karşı gelememelerine ve olaylar karşısında yıkıcı rol oynamalarına neden olabilir. An içerisinde değil; geleceği planlayarak yaşarlar.

İçerisinde fırtınalar kopan bir ruha sahiptir. Bu hareketli yapısı zeki olarak tanınmasını sağlar. Elektronik eşyalara olan merakları teknolojiyi yakından takip etmelerine veya bu konuda uzmanlaşmalarına neden olur.

Enerjik görünümlerinin yanında soğuk bir duruşu da vardır. Açık fikirli yapıları düşüncelerini özgürce paylaşamalarını sağlar. Ekip çalışması onların işidir. Genelde kulüplerde ve derneklerde çalışırlar.

Matematik ve sayılar onların uzmanlığıdır. İlişkilerde cinsellikten öte entellektüel birliktelikler hoşlarına gider. Zeki sosyal açıdan gelişmiş partnerler seçerler. ra dışı ve çılgın yapılarından anlaşılabileceği gibi ilişkilerini farklı yaşamaktan hoşlanırlar. İlişkilerindeki bu davranış modelleri ilişkiyi bağımlılık düzeyinde yaşamak isteyen kişilere ters gelebilir. Kelebek gibi özgür olma arzuları partnerlerini üzebilir.

Kova kadını marifetli, akıllı ve beceriklidir. Yakın ilişkiler içerisinde olmaktan keyif alır; ama ortada hiç bir neden yokken ortadan kaybolur ve yalnızlığı tercih eder. Bu davranışları kimine göre garip veya delicedir. Sevgilisi onun bu ruh halini çözebilirse hem bir sevgili hem de iyi bir arkadaş kazanacaktır. Evlilik ve anne olmak doğalarına aykırıdır.

Kova erkeği cinsellikten daha çok entellektüel anlamda onu doyuracak kadına ihtiyaç duyar. Evlilikten çok yasak ilişkiler tercihleridir. Kendine özgü cazibesi olan bu adamla sevgili kalmak karşı taraf için hem güç hem de keyifli olacaktır.

 

Sevgili Kovalara yaşamları boyunca kelebek gibi özgür kalacakları alanları yaratbilmelerini diliyoruz.

 

AstroCadı