BAŞAK

BAŞAK BURCU (23 Ağustos - 22 Eylül)

 

            Zodyak sisteminin mükemmeliyetçi çocukları Başaklar ince eleyip sık dokuyan yapıları nedeniyle safiyet ve çalışkanlık ile öne çıkarlar. Yönetici gezegeni Merkür olsa da Altın Çağ tanrısı Bakire Astraea Başak Burcu’nun en yaygın temsilleri arasındadır. Toprak elementinin niteliklerini taşıyan Başak Burcu da Bakire Astraea gibi hasat dönemine ve verimliliğe işaret eder.

            23 Ağustos’ta Güneş’in Başak Burcuna ilerlemesi tatilin bitip; çalışıp üreterek kış mevsiminin zor koşullarına hazırlanma vaktinin geldiğinin habercisidir.

            Başak dönemi hasat zamanıdır; tarladaki başakların verim kalitesine göre ayrıştırılmasını anlatır. Bu koşullar Başaklara sabır, analitik zeka ve araştırmacı olma özellikleri sağlar. Aşırı detaycı olmaları ve titiz yapıları gereği eleştirel olsalar da; bu özellik onların uğraşlarında mükemmele yakın sonuç elde etmesini sağlar. Başarının çalışarak sorumluluklarını yerine getirerek elde edileceğine inanan Başakların aldıkları kararlar tamamen mantık çerçevesindedir; asla duyguları doğrultusunda karar vermezler. Bu durum ikili ilişkilerine de yansır; partnerlerinin zorluk çekmesine neden olabilir.

            Başaklar hastalık derecesinde titiz olabilirler. Sade ve detaycı yapıları yaşam tarzlarına yansır asla göz önünde olup dikkat çekmek istemezler, geri planda her şeyi mükemmele varan titizlikle hayata yansıtırlar.

            Çok pratik ve becerikli kişilerdir. Titiz ve detaycı yapıları yavaş hareket etmelerine sebep olur. Kaos onlara göre değildir. Sabırla emek vermek mükemmele ulaşmak hayat felsefeleridir.

            Başak kadını için ilişki ciddiye alınacak bir konudur bu nedenle farklı farklı ilişkiler deneyimlemek yerine bulundukları lişikiyi sürdürmeyi tercih ederler. Duygularını paylaşmaktan hoşlanmazlar. İlişkisini sabırla deneyimlemek aceleci kararlardan kaçınmak ister. Güven duygusunu para gücüne bağladıkları için menfaatleri doğrultusunda ilişki kurarlar. Evli başaklar mükemmel eş, mükemmel anne olmak için ailelerine kendilerini köle edebilirler.

            Başak erkeği çalışıp emek vererek kurmuş olduğu ilişkileri tercih eder. Macera onların işi değildir. Akıl oyunlarında üstlerine yoktur. Onları anlayan eleştirel üsluplarını olgunlukla karşılayabilecek bir eşe ihtiyaç duyar. Paranın değerini fazlasıyla bilmeleri yüzünden ilişkilerinde partnerlerine karşı sergiledikleri cimri tavırları, onları çileden çıkarabilir.

 

Sevgili Başakların emeklerinin hayatları boyunca hak ettikleri değeri bulmasını diliyoruz.

 

AstroCadı